Beklentilerin Altında Gelen Enflasyon

Mayıs ayında TÜFE %4,80 olan beklentilerin altında %2,98 artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE Nisan ayındaki %69,97 seviyesinden Mayıs ayında %73,50 seviyesine yükseldi. Gıda enflasyonu yıllık bazda %91,63’e çekirdek enflasyon ise %56’ya yükseldi.

ÜFE ise aylık bazda %8,76 artış gösterirken, yıllık artış bir önceki aydaki %121,82 seviyesinden Mayıs’ta %132,16’ya yükselmiş oldu.

TÜFE tarafında alkollü içecek ve tütün %6,53, eğlence ve kültür %6,15, lokanta ve oteller %5,47 artış gösterirken, Mayıs ayında düşen grup olmadı. Alkollü içecek ve tütünlere gelen ÖTV zammının Haziran ayına yaklaşık 0,50 oranında yansımasını beklemekteyiz.

ÜFE tarafında ise en fazla artış %38,5 ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme, %11 ile diğer madencilik ve taşocakçılık ürünlerinde, %10,9 ile içecekler gruplarında gerçekleşti. Mayıs ayında ÜFE’de de düşüş gösteren grup olmadı.

BİST100 endeksinde yükseliş eğilimi devam ediyor. Küreseldeki olumlu havaya ek olarak risksiz varlıkların enflasyon karşısında yetersiz kalması BİST100 endeksini destekliyor. %73,50 olarak açıklanan enflasyon verisi ile birlikte endeksteki yukarı yönlü seyrin devamını bekliyoruz. Fiyatlar genel düzeyindeki artışların şirket karlılıklarını olumlu etkileyecek algısı daha önceki yıllarda Borsa'da fiyatlanmıştı. Benzer fiyatlamaları 2022'de de görmeye devam edeceğimizi düşünüyoruz. Şu ana kadar kümüle enflasyon 2022'de yaklaşık %32’lere yükseldi. BİST, 2022 yılında şu ana kadar %40 yükseldi. Dolar / TL %23, Euro / TL %17,  gram altın %27 kazandırdı. Yani risksiz varlıkların enflasyon karşısında yetersiz kaldığı görüşümüzü bu veriler destekler nitelikte. Bu kapsamda Borsa tarafına girişlerin daha da artacağı ve endeksin yeni rekorlar kıracağı kanaatindeyiz. TCMB Para Politikalarının yanında Fed ve ECB’nin para politikasını, Rusya – Ukrayna gelişmelerini ve Türkiye’nin Finlandiya ile İsveç’e karşı olan NATO başvurusuna tutumunu yakından takip edeceğiz.

TCMB’nin 23 Haziran’da Para Politikası Kurulu toplantısında en önemli gündem maddelerinin Rusya – Ukrayna krizi, ticari kredi büyümesi, ekonomik aktivite, yüksek enflasyon ile bunlara ilişkin atılacak adımlar olmasını bekliyoruz.

Son TCMB Toplantısında faizlerde değişikliğe gidilmedi. Enflasyon ve liralaşma metinde bu metinde de ön plana çıkarken, Karar metninin sonuna baktığımızda ise TCMB tarafından teminat ve likidite politika adımlarının devreye alınacağı belirtildi. PPK’dan getirilerin enflasyon karşısında yetersiz kalması, kur tarafındaki yükseliş ve karar metinlerinde verilen mesajlar ile 23 Haziranda faizde değişiklik ön görmüyoruz. Mevcut piyasa dinamiklerine baktığımızda para politikasının tekrar yönlendirici bir unsur olarak öne çıkması ile ilgili hangi adımların atılacağının bu yılın son çeyreğinde belli olacağını ön görüyoruz.

 
 

İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Mecidiyeköy Yolu Cad. No: 14 V Plaza Kat:8/9 Mecidiyeköy-Şişli/İstanbul

Tel: 444  46 36, Web: www.infoyatirim.com
arastirma@infoyatirim.com.tr

Çekince: Bu raporda yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum, istatistiki şekil ve bilgiler hazırlandığı tarih itibari ile mevcut piyasa koşulları ve güvenirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir ve İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, yorum ve bilgilerin kullanılmasından doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile bağlı kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

İnfo Yatırım Menkul Değerler Anonim Şirketi’nde hesap açmak istiyorsanız lütfen buraya tıklayın.

 

İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından adresinize gönderilen iletileri almak istemiyorsanız Üyelikten Ayrıl’a Tıklayınız.