Haziran Ayı Enflasyonu Aylık Bazda %4,95 

Haziran ayında TÜFE %5,4 olan beklentilerin altında %4,95 artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE Mayıs ayındaki %73,50 seviyesinden Haziran ayında %78,62 seviyesine yükseldi. Gıda enflasyonu yıllık bazda %93,93’e çekirdek enflasyon ise %57,26’ya yükseldi. Yukarı yönlü devam eden gıda ve enerji fiyatlarının yanı sıra alkollü içecek ve tütün ürünlerine gelen ÖTV zammı ile şekere gelen %67’lik zam, Haziran ayı enflasyonuna yansıdı.

ÜFE ise aylık bazda %6,77 artış gösterirken, yıllık artış bir önceki aydaki %132,16 seviyesinden Haziran ayında %138,31’e yükselmiş oldu.

TÜFE tarafında ulaştırma %10,59, konut %8,34, lokanta ve oteller %5,41 artış gösterirken, Haziran ayında düşüş gösteren grup olmadı.

ÜFE tarafında ise en fazla artış %24,94 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %11,29 ile ham petrol ve doğalgaz, %9,82 ile basım ve kayıt hizmetleri olurken, ÜFE’de Haziran ayında düşen tek grup tütün ürünleri oldu.

Haziran ayının ilk aylarında ABD’deki Nisan ayı enflasyonun %8,3’e gerilemesiyle risk iştahı artıp rekor üstüne rekor kırılırken, ABD Mayıs enflasyonunun %8,3’ten %8,6’ya çıkıp Fed’in masada olmadığını söylediği 75 baz  puanlık faiz artırışı yapması ardından, küreseldeki resesyon endişesi BİST100 endeksine de yansıdı. BDDK’nın bağımsız denetime tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla yabancı para nakdi varlıklarının Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması halinde, bu Şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son bir yıllık net satış hasılatından büyük olanının %10’unu aşması durumunda, söz konusu Şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmaması kapsamında aldığı karar ile Dolar / TL’nin 17,35’lerden 16,50’lere kadar geri çekilmesi BİST100 endeksinde endişe ve panik satışlarına sebebiyet verdi. Endeks, Vade sonunun da etkisi ile birlikte endeks 24 Şubat’tan beri ilk kez 60 g HO altına gerilerken, son iki işlem gününde ve enflasyon verisinin gelmesi ardından endeks tekrar rahatlatıcı bölge olan 60 g HO üstünde hareket ediyor. Yüksek enflasyon sonrasında fiyatlar genel düzeyindeki artışların şirket karlılıklarını olumlu etkileyebileceği algısına ek olarak asgari ücret zam gelmesine rağmen yüksek enflasyonla tasarrufların azalması sonrasında, risksiz getirilerin enfllasyon karşısında yetersiz kalması ve yabancı ilgisinin azalması ile birlikte, bilanço beklentilerinin etkisiyle Borsa İstanbul’da yükselişin devamını beklemekteyiz. Dolara olan talebin artarak devam etmesi, CDS’lerdeki yükseliş ve yüksek enflasyon ile Dolar / TL 16,81 seviyesinde. Turizm sezonuna giriyor olmamız ve yurt dışı turist talebi ile kur tarafında kısmi geri çekilme görebiliriz.

TCMB’nin 21 Temmuz’da Para Politikası Kurulu toplantısında en önemli gündem maddelerinin Rusya – Ukrayna krizinin etkileri, ticari kredi büyümesi, cari işlemler dengesi, ekonomik aktivite, yüksek enflasyon ile bunlara ilişkin atılacak adımlar olmasını bekliyoruz.

Son TCMB Toplantısında faizlerde değişikliğe gidilmedi. Enflasyon ve liralaşma metinde bu metinde de ön plana çıkarken, karar metnini göz önüne alırsak PPK’dan 21 Temmuz’da da faiz değişikliği ön görmüyoruz.  Yapılan açıklamalara baktığımızda faiz artırımının olmadığını göz önüne alırsak, siyasi ve makroekonomik belirsizliklerle yıl sonuna kadar faizde değişiklik ön görmüyoruz.

 

 
 

İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Mecidiyeköy Yolu Cad. No: 14 V Plaza Kat:8/9 Mecidiyeköy-Şişli/İstanbul

Tel: 444  46 36, Web: www.infoyatirim.com
arastirma@infoyatirim.com.tr

Çekince: Bu raporda yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum, istatistiki şekil ve bilgiler hazırlandığı tarih itibari ile mevcut piyasa koşulları ve güvenirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir ve İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, yorum ve bilgilerin kullanılmasından doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile bağlı kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

İnfo Yatırım Menkul Değerler Anonim Şirketi’nde hesap açmak istiyorsanız lütfen buraya tıklayın.

 

İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından adresinize gönderilen iletileri almak istemiyorsanız Üyelikten Ayrıl’a Tıklayınız.