Eylül Ayı Enflasyonu Beklentilerin Altında Kaldı 

Eylül ayında TÜFE %3,80 olan beklentilerin altında %3,08 artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE Ağustos ayındaki %80,2 seviyesinden Eylül ayında %83,45 seviyesine yükseldi. Gıda enflasyonu yıllık bazda %90,25 seviyesinden %93,05 seviyesine, çekirdek enflasyon ise %68,1’e çıktı. Eylül ayına yansıyan elektrik ve doğal gaz zamlarına ek olarak kur sepeti tarafındaki artış ile enflasyon yükselmeye devam etti.

ÜFE ise aylık bazda %4,78 artış gösterirken, yıllık artış bir önceki aydaki %143,75 seviyesinden Eylül ayında %151,50 seviyesine yükselmiş oldu.

TÜFE tarafında aylık bazda konut %9,99, eğitim %6,99, haberleşme %3,40 oranlarında artış gösterirken, Eylül ayında düşüş gösteren grup olmadı.

ÜFE tarafında ise en fazla artış %16,76 ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme, %12,87 ile su ve suyun arıtılması ve dağıtılması, %12,02 ile giyim eşyası grupları olurken, ÜFE’de Eylül ayında düşüş gösteren gruplar %2,51 ile metal cevherleri, %2,83 ile kok ve rafine petrol ürünleri ile %3,01 ile ham petrol ve doğal gaz oldu.

Yurt içinde açıklanan enflasyon verisi ardından fiyatlar genel düzeyindeki artışların şirket karlılıklarını olumlu etkileyebileceği algısı daha önce de olduğu gibi Borsa’yı tetikleyici unsurlardan olarak ön plana çıkıyor. Yükselen enflasyon ile birlikte tasarrufların azalmasıyla alternatif getiri arayışının Borsa olduğunu gözlemliyoruz. Hane halkı harcama kalemlerinin yüksek olduğu ve enflasyondan cirolarının olumlu etkilenebileceği sektörlerin ön plana çıktığını (gıda perakende, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, ulaştırma) görüyoruz.

ABD tarafından gelen Ağustos ayı enflasyon verisi sonrasında Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımı ile birlikte riskli varlıklardan çıkışlar hızlanmış ve globaldeki satış baskısı BİST100 endeksine de yansımıştı. Ayrıca Avrupa tarafındaki enerji krizi ile birlikte euro sert değer kaybetmiş ve Euro Dolar paritesi geçen ay 20 yıl sonra ilk kez 0,98’in altına gerilemişti. Fed’in agresifliğinin devam edeceği ortamda globaldeki baskı devam edebilir. Ancak Borsa İstanbul’un enflasyonun risksiz getiriler karşısında yetersiz kalması sebebiyle pozitif ayrışacağını düşünmeye devam ediyoruz.

Son TCMB Toplantısında politika faizinde sürpriz şekilde 100 baz puan faiz indirimine gidilerek politika faizi %12,00’e düşürüldü. Enflasyon ve liralaşma geçen ayki metinde de ön plana çıkarken, büyüme odaklı politika vurgusu yapıldı. Politikacılar tarafından yapılan açıklamalar göz önüne alındığında ve heteredoks politikanın uygulanmaya devam edeceği mesajları ile birlikte PPK’dan 20 Ekim’de 100 baz puan faiz indirimi bekliyoruz. Yıl sonuna kadar ise tek haneli politika faizi sürpriz olmayacaktır.

 

 

 

 

 

 

İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Mecidiyeköy Yolu Cad. No: 14 V Plaza Kat:8/9 Mecidiyeköy-Şişli/İstanbul

Tel: 444  46 36, Web: www.infoyatirim.com
arastirma@infoyatirim.com.tr

Çekince: Bu raporda yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum, istatistiki şekil ve bilgiler hazırlandığı tarih itibari ile mevcut piyasa koşulları ve güvenirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir ve İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, yorum ve bilgilerin kullanılmasından doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile bağlı kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

İnfo Yatırım Menkul Değerler Anonim Şirketi’nde hesap açmak istiyorsanız lütfen buraya tıklayın.

 

İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından adresinize gönderilen iletileri almak istemiyorsanız Üyelikten Ayrıl’a Tıklayınız.