Yıllık Bazda Enflasyon Son 11 Ayın En Düşük Seviyesinde

Ocak ayında TÜFE beklentilerin üstünde %6,65 oranında artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE Aralık ayındaki %64,27 seviyesinden Ocak ayında %57,68 seviyesine geriledi. Gıda enflasyonu yıllık bazda %71,00 seviyesine gerilerken, çekirdek enflasyon ise %53 seviyesinde açıklandı. Geçen yılın aynı döneminde %11,1 olarak açıklanan aylık bazda enflasyon sonrası, baz etkisi kaynaklı olarak enflasyon Aralık ayında olduğu gibi Ocak ayında da gerilemeye devam etti.

ÜFE ise aylık bazda %4,15 artış gösterirken, yıllık artış bir önceki aydaki %97,72 seviyesinden Ocak ayında %86,46 seviyesine gerilemiş oldu.

TÜFE tarafında aylık bazda sağlık %18,35, lokanta ve oteller %12,73, alkollü içecekler ve tütün %11,19 artış gösterirken, Ocak ayında düşüş gösteren tek grup % 1,53 ile giyim ve ayakkabı oldu.

ÜFE tarafında ise en fazla artış %20,42 ile içecekler, %15,37 ile kömür ve linyit, %13,57 ile diğer ulaşım araçları olurken, Ocak ayında düşüş gösteren gruplar %9,00 ile ham petrol ve doğalgaz, %3,13 ile elektrik, gaz ve buhar iklimlendirme oldu.

Beklentilerin üstünde gelen enflasyon verisi sonrasında fiyatlar genel düzeyindeki artışların şirket karlılıklarını olumlu etkileyebileceği algısı ve sert geri çekilen endekste tepki alımlarının artması sonrası haftanın son işlem günü %5'in üzerinde artışla endeks 4.998 seviyesinden tamamlandı. Bu hafta piyasalardaki satış baskısı endekste fazlasıyla hissedilirken, bilanço döneminin katalist etki yaratmasını beklemekle birlikte Borsa İstanbul’daki yukarı yönlü hareketin orta vadede devam etmesini bekliyoruz.

 

Yurt dışı piyasaları bu yıl ilk altı ve son altı ay olarak iki yarıda takip edeceğiz. Çünkü enflasyon tarafı hala kontrol altına alınamadığı gibi şahin tutumlarda kısmen devam ediyor. Bu durum da resesyonu ve resesyon endişelerini tetikleyebilir. İkinci yarıda ise gerek gevşek politikalar gerekse de güvercin tutumla risk iştahının desteklenmesi beklenebilir. Bu hafta açıklan Fed faiz kararında 25 baz puanlık artış ardından, Fed Başkanı Powell'ın enflasyonun geri çekildiğine inanır hale gelmesi ve dezenflasyonist söylemleri de bu görüşümüzü destekler nitelikte.

Son TCMB Toplantısında politika faizinde beklentilere paralel değişikliğe gidilmedi. Enflasyon ve liralaşma bu metinde de ön plana çıkarken, büyüme odaklı politika vurgusu yapıldı. Yurt dışı gelişmeler ve baz etkisi kaynaklı olarak enflasyon tarafında geri çekilme bekleniyor. Karar metninde faiz indirim sürecinin sona erdiğine işaret edildiğinden 17 Şubat'taki PPK toplantısında faiz değişikliği ön görmüyoruz.

 

İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Saray Mah. Dr. Adnan Büyükdeniz Cad. Akkom Ofis Park Sitesi Cessas Plaza 4/2 K:7 34768 Ümraniye/İstanbul

Tel: 444  46 36, Web: www.infoyatirim.com
arastirma@infoyatirim.com.tr

Çekince: Bu raporda yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum, istatistiki şekil ve bilgiler hazırlandığı tarih itibari ile mevcut piyasa koşulları ve güvenirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir ve İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, yorum ve bilgilerin kullanılmasından doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile bağlı kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

İnfo Yatırım Menkul Değerler Anonim Şirketi’nde hesap açmak istiyorsanız lütfen buraya tıklayın.

 

İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından adresinize gönderilen iletileri almak istemiyorsanız Üyelikten Ayrıl’a Tıklayınız.