Enflasyon Geri Çekilmeye Devam Ediyor

Şubat ayında TÜFE beklentilerin altında 3,15 oranında artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE Ocak ayındaki %57,68 seviyesinden Şubat ayında %55,18 seviyesine geriledi. Gıda enflasyonu yıllık bazda %71,00 seviyesinden %69,33 seviyesine, çekirdek enflasyon ise %53 seviyesinden %50,58 seviyesine geriledi. Geçen yılın aynı döneminde %4,81 olarak açıklanan aylık bazda enflasyon sonrası, baz etkisi kaynaklı olarak enflasyon son iki ayda olduğu gibi Şubat ayında da gerilemeye devam etti.

ÜFE ise aylık bazda %1,56 artış gösterirken, yıllık artış bir önceki aydaki %86,46 seviyesinden Şubat ayında %76,61 seviyesine gerilemiş oldu.

TÜFE tarafında aylık bazda gıda ve alkolsüz içecekler %7,36, eğitim %5,69, lokanta ve oteller %4,07 artış gösterirken, Şubat ayında düşüş gösteren gruplar %0,43 ile alkollü içecek ve tütün, %1,76 ile giyim ve ayakkabı oldu.

ÜFE tarafında ise en fazla artış %6,89 ile elektrikli teçhizat, %4,98 ile diğer madencilik ve taşocakçılığı ürünleri, %4,69 ile basım ve kayıt hizmetleri olurken, Şubat ayında düşüş gösteren gruplar %0,69 ile metal cevherleri, %1,46 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %6,78 ile elektrik, gaz ve buhar iklimlendirme oldu.

Yurt içinde beklentilere paralel sayılabilecek gelen enflasyon verisi sonrasında endekste yüksek volatilite gerçekleşmedi. Deprem etkilerinin endeksteki yaraları regülatör kararları ve yurt içi haber akışlarına bağlı olarak sarılmaya devam ederken, bilanço döneminin son günlerine yaklaşıldığı bu dönemde şirket karlılıkları endekse katalist etkisi yarattı.

 

Yurt dışı piyasalarda ise Fed belirsizliği hakim. ABD’de Türkiye’de deprem etkisi nedeniyle sağlıklı fiyat oluşumlarının olmadığı ve piyasaların kapalı olduğu haftada gelen enflasyon verilerinin beklentilerin üstünde kalması, 50 baz puan faiz artırımına tekrar dönülebileceği mesajlarına neden oldu. Fed’in enflasyon tahminlerinde önemli bir rolü olan PCE verisinin de beklenti üstü kalması enflasyonist riskleri tetikledi. Dolar endeksi ve tahvil faizleri yükselirken, risk iştahında yön arayışı sürüyor. Makroekonomik veriler ardından bir sonraki ay Fed’in 25 baz puan faiz artırma ihtimali %71,’e gerilerken, 50 baz puan artırım ihtimali %29’a yükseldi. Dün İşsizlik Maaşı Başvurularındaki geri çekilme de istihdamdaki güçlü seyri ön plana koyarken, istihdam piyasalarının yukarı yönlü seyri iç talebe bağlı olarak ABD’de geri çekilen enflasyonu baskılayabilir.

Son TCMB Toplantısında politika faizinde 0 ya da 100 puan indirim beklentilerinin olduğu dönemde Merkez tarafından 50 baz puan faiz indirimine gidildi. Karar metninde depremin etkileri ile enflasyon kanadının yakından takip edileceği belirtilirken, ekonomik aktivitelerin olumsuz etkilenmesi/etkilenecek olması ile finansal koşulların destekleyici olması amacıyla 50 baz puan faiz indirimi olduğu belirtildi. Deprem etkilerinin yılın ilk yarısındaki izlerinin izleneceği düşünülürse finansal koşulların desteklenmesi koşulu ile 23 Mart’taki PPK toplantısında 50 baz puan indirim olacağını ön görüyoruz. 

İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Saray Mah. Dr. Adnan Büyükdeniz Cad. Akkom Ofis Park Sitesi Cessas Plaza 4/2 K:7 34768 Ümraniye/İstanbul

Tel: 444  46 36, Web: www.infoyatirim.com
arastirma@infoyatirim.com.tr

Çekince: Bu raporda yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum, istatistiki şekil ve bilgiler hazırlandığı tarih itibari ile mevcut piyasa koşulları ve güvenirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir ve İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, yorum ve bilgilerin kullanılmasından doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile bağlı kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

İnfo Yatırım Menkul Değerler Anonim Şirketi’nde hesap açmak istiyorsanız lütfen buraya tıklayın.

 

İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından adresinize gönderilen iletileri almak istemiyorsanız Üyelikten Ayrıl’a Tıklayınız.